22.02 -22.03 toimub Kopli 93 parandustöökojas väikekandle meistriklass.Eesti Vabariigi 107. sünnipäeva eel on sul võimalus sukelduda pärimuskultuuri sügavustesse ning lisaks puutööoskuste omandamisele saad vilunud kandlemeistri käe all valmistada oma isikliku väikekandle.
Veebruari viimasel nädalavahetusel tuleb kogenud kandlemeister Mihkel Soon Kopli 93 parandustöökotta jagama oma väikekandle meisterdamise osusi, kus seejärel nelja nädala jooksul saad meistri juhendamisel valmistada ühest puust õõnestatud kerega traditsioonilise Eesti väikekandle.
Meistriklass koosneb kolmest nädalavahetuse kohtumisest meistriga, et kõik õpetused, nipid ja töövõtted selgeks saaks. Vahepealsel ajal saad iseseisvalt Kopli 93 töökojas pilli käia meisterdamas, E-K-N 17-21, vajadusel juhendab töökoja meister Andre.
Kui oled puutöös algaja, siis varu kindlasti rohkesti töötunde kohtumiste vahelisele ajale, sest töö on mahukas, nõuab omajagu täpsust ja koosneb paljudest etappidest. Kui oled kogenud puutööline, siis võib sulle olla piisab kohtumiste vahelisel ajal kõigest paarist pikast õhtust töökojas.
Esimesel kohtumisel 22.02, 10.00-17.00 saame tuttavaks meistri Mihkliga ja teeme sissevaate väikekandle ajalukku ja ehitusse. Räägime akustikast ja füüsikalistest seaduspärasustest pilliehituse kontekstis. Saame kätte tooriku ja alustame sellele pilli siluetti märkimisega ning kõlakoja õõnestamisega. Käime teoreetiliselt läbi kogu tööprotsessi, et saaksid kohtumiste vahelisel ajal iseseisvalt töötada. Kodutööks jääb kavandada oma pilli kõlakaanevade mustri kujundus!
Teisel kohtumisel 8.03, 10.00-17.00 võtame ette kõlakaane - teeme selle jaoks süvendi kandletoorikule ning lõikame kõlaavad ning silume kaane. Liimime esimesed kõlakaaned paika. Räägime läbi kogu valmistusprotsessi koos pilli ettevalmistusega viimistluseks ning viimistlemise enda.
Kolmandal kohtumisel 22.03, 10.00-17.00 valmistame kandle pulga, paneme keeled peale ning mängime esimesed kandlelood. Räägime ka pilli hooldusest ja häälestamisest.Kindlasti anna teada, kas soovid meisterdada 6-, 7- või 10-keelset kannelt. Mida suurem pill, seda suurema töömahuga pead arvestama. Kõik pilli meisterdamiseks vajalikud materjalid on meistri poolt.
Meistri soov on anda teadmised traditsioonilise väikekandle valmistamisest ja kõik õpetused, et iga osaleja saaks iseseisvalt pilli valmis teha. Samuti, et iga osaleja teeks ise oma käega päris oma kandle valmis, alustades pakust, sest sedasi on elamus kõige suurem!
P.S. Töö on mahukas ja väljakutsuv, aga tahtmise ja järjepidevuse korral saab sellega ka algaja hakkama ning sedasi tekkiv isiklik side oma pilliga on erakordne!
Meistrist:Mihkel Soon on tegelenud väikekannelde valmistamisega põhitööna üle 20 aasta. Lisaks valmistab ta veel hiiurootsi kandleid ja gaeli harfe. Ta on juhendanud paljusid väikekandle ja hiiurootsi kandle valmistamise laagreid ning tema käe all on omale pilli meisterdanud ligi 300 pillisõpra. Vaata ka mihkelsoon.com